Pārbaudīti ražotāji

un garantija

info@termo.lv

E-pasts saziņai

+371 22 066 264

Tālrunis saziņai

Ventilācija ēkā

Būvējot ēku svarīgi atcerēties par ventilāciju, jo gaisa kvalitāte ir viens no svarīgākajiem aspektiem, lai nodrošinātu komfortablu dzīvošanu ēkā, kā arī ilgtermiņā parūpētos par apkures izmaksu ietaupījumu. Pastāv dabiskā un mehāniskā ventilācija. Šoreiz apskatīsim mehanisko ventilāciju, jeb ventilāciju, kura tiek veikta ar ventilācijas iekārtu palīdzību.

Vēlamais telpas mikroklimats

Lai telpas mikro klimats varētu tikt uzskatīts par kvalitatīvu un cilvēka ķermenis tajā justos labi, svarīgi, lai gaisa rādītāji turētos sekojošās robežās:

–          Gaisa mitruma līmenis 40-60% . Pārāk sauss gaiss var radīt nelabvēlīgu ietekmi uz ādu, acīm un elpceļiem, piemēram, deguna gļotādas sausināšanos. Pārāk sauss gaiss arī rada labvēlīgu vidi vīrusu izplatībai. Savukārt, pārāk mitrs gaiss var radīt putekļu ērcīšu izplatību un radīt pelēšanu un mitrām un aukstām virsmām.

–          Gaisa temperatūra ~18-24C robežās. Šeit gan jāpiebilst, ka komforta temperatūra dažādiem cilvēkiem var būtiski atšķirties, tomēr samazinot istabas temperatūru par 1 grādu Jūs ietaupīsiet 5% enerģijas.

–          CO2, jeb ogļskābās gāzes daudzums gaisā. Mājoklī tam nevajadzētu pārsniegt 1000ppm. CO2 līmeni iespējams izmērīt ar speciāliem sensoriem, kas nopērkami atsevišķi vai arī iebūvēti gaisa attīrīšanas vai ventilācijas iekārtās. Liels CO2 līmenis telpā var radīt noguruma sajūtu, miegainību un pat galvassāpes.

Ventilāciju veidi        

Pastāv dažādu veidu ventilācija. Visizplatītākā ir dabiskā, kur gaiss pieplūst telpai pa neblīvām konstrukcijām, piemēram logiem vai speciāli  veidotām dabiskās ventilācijas atverēm/kanāliem. Tomēr mūsdienu energoefektivitātes prasības liek būvēt arvien blīvākas ēkas, kas nozīmē, ka nepieciešams domāt par piespiedu, jeb mehānisko ventilāciju.

Mūsdienās visizplatītākā ir ventilācija ar siltuma atgūšanu, jeb rekuperāciju. Izplūstošais siltais gaiss, uzsilda ieplūstošo auksto un svaigo gaisu (savā starpā praktiski nesajaucoties) tādējādi būtiski ietaupot uz apkures izdevumiem, bet telpā nodrošinot svaigu gaisu.

Par nepieciešamo iekārtu

Mehāniskā ventilācija var būt gan centralizēta (parasti jaunbūvēs) vai decentralizēta (izmanto vecākās ēkās). Centralizētai vienībai ir viena iekārta, no kuras pa visu māju tiek izvilkti gaisa vadi, kas nodrošina gaisa apmaiņu un cirkulāciju visā mājā. Decentralizēta iekārta tiek iebūvēta sienā, kur tā lokāli, vienā punktā, veic gaisa apmaiņu. Mājā iespējams uzstādīt vairākas šādas iekārtas tādā veidā sasniedzot nepieciešamo gaisa apmaiņas apjomu.

Izvēloties centralizēto iekārtu ir svarīgi pievērst uzmanību vairākiem aspektiem.

Iekārtas atrašanās vieta

Paredziet vietu ventilācijas iekārtai, tā ir neliela ledusskapja (minibāra) izmērā. Ideālā gadījumā to vēlams paredzēt maksimāli tuvu ēkas centram. Tādā veidā ietaupīsiet uz uzstādīšanas izmaksām (mazāk gaisa vadu) un nodrošināsiet labāku iekārtu funkcionēšanu dēļ tā, ka visu gaisa vadu attālumi būs līdzīgi/vienmērīgi. Iekārtu iespējams uzstādīt gan pie sienas, gan virs griestiem. Pie griestiem un pie sienas uzstādāmo

Kondensāts

Iekārtas funkcionēšanas laikā radīsies kondensāts, tādēļ nepieciešams jau laicīgi padomāt par risinājumu kā tas tiks novadīts. Ideālā gadījumā to savienojot ar ēkas kanalizācijas sistēmu.

Iekārtas siltummaiņa veids

Pastāv 3 dažādu tipu siltummaiņi – plākšņveida, rotora un entalpiskais. 

Plākšņveida siltummaiņa iekārtas būs vislētākās, kā arī tajās vispār nesajauksies gaiss, tomēr tās neatgūst gaisa mitrumu, kas nozīmē, ka ziemas laikā gaiss var kļūt sausāks. Lielā aukstumā plākšņveida siltummainis var aizsalt, tādēļ iekārtai jāuzstāda priekšsildītājs.

Rotora tipa siltummainis atgūs gaisa mitrumu, tomēr gaiss sajauksies un līdz pat 5% vecā gaisa nokļūs atpakaļ ēkā. Rotora tipa siltummaiņi arī ir nedaudz dārgāki.

Entalpiskais siltummainis – tā ir jauna tehnoloģija, kas apvieno plākšņveida u nrotora tipa siltummaiņu labākās īpašības – gaiss nesajaucas, bet iespējams atgūt gaisa mitrumu. Šādas iekārtas būs visdārgākās.

Iekārtas jauda

Svarīgi izvēlēties pareizu iekārtas jaudu. Šeit vērā būtu jāņem gan ēkas izmērs, gan cilvēku skaits tajā, tomēr, ja pieņemam, ka ēkas izmēru esiet izvēlējušies atbilstoši iedzīvotājuskaitam tajā, tad labs veids kā rēķināt nepieciešamu iekārtas jaudu ir ~35-40m3 gaisa uz 1 cilvēku. Tātad, piemēram, ja Jums ir 120m2 māja ar 4-5 cilvēkiem tajā, tad Jums pietiks ar 160-200m3/h lielu gaisa apmaiņu. Parasti standarta iekārtas nāk ar 250-350m3/h lielu jaudu, kas nozīmē, ka Jums šāda iekārta būs piemērota.

Siltuma atguve

Dažādas iekārtas nodrošina dažādu siltuma atguves apjomu. Bieži vien lētākas iekārtas nodrošina zemāku siltuma atguvi, piemēram 75-80% un dārgākas iekārtas nodrošina līdz pat 90 vai 95% siltuma atguvi. Šo informāciju nepieciešams noskaidrot pirms iekārtas iegādes. Jūs pats to variet pārbaudīt mājaslapā passivehouse.com, kur varēsiet iegūt objektīvu informāciju par katras iekārtas rādītājiem.

Automatizācija

Dažādām iekārtām būs dažādas automatizācijas pakāpes,  piemēram automātiskas gaisa regulācijas, vai pieslēgšanās ar wi-fi un mobilo aplikāciju. Iespēja uzstādīt dažādus darbības režīmus u.c. Par šīm visām “fīčām” nepieciešams interesēties pie iekārtas izplatītāja un pašiem saprast vai un kas Jums ir nepieciešams, jo katra papildus iespēja, protams, atspoguļosies iekārtas cenā.

Ja vēlaties saņemt konsultāciju par ventilāciju savās telpās, droši rakstiet vai zvaniet mums. Ar prieku palīdzēsim !Info@termo.lv vai 22066264